Skurcze podczas biegania zdarzają się bardzo często. Zniechęcają one do dokończenia treningu. Jednak można im zapobiegać i je leczyć? Jak to zrobić? O tym się dowiesz, czytając ten artykuł.
Jak zapobiegać skurczom podczas joggingu?
Wiele osób o tym nie wie, ale może zapobiegać nieprzyjemnym skurczom podczas biegania. Jak to zrobić? Trzeba przede wszystkim dbać o nawodnienie, ponieważ skurcze mogą powstawać ze względu na problemy z gospodarką wodno-elektrolitową. Gdy uprawiamy jogging, temperatura naszego ciała wzrasta, a pot, który wydzielamy podczas wysiłku, aby ochłodzić ciało, powoduje zanikanie płynów i elektroelementów. Wtedy zwiększa się tętno serca i zmniejsza objętość krwi, co powoduje zmęczenie organizmu, a w ostateczności do powstawania skurczy.
Dlatego należy pić wodę i napoje izotoniczne, które zapobiegną odczuwania bólu podczas treningu. Warto również zadbać o swój komfort podczas uprawiania sportu. Jeśli czujemy się bardzo zmęczeni albo trasa, którą wybraliśmy, jest dla nas zbyt trudna warto po prostu zmniejszyć dystans. Skórcz podczas biegania pojawia się również, gdy za ciężko trenujemy. Należy również pamiętać o rozgrzewce przed treningiem, dzięki której nasze mięśnie odpowiednio przygotowują się do wysiłku.
Jeśli chcemy wziąć udział w jakimś maratonie albo w zawodach, warto przygotować swój organizm na różne warunki pogodowe. Jeśli będziemy trenować w deszcz, upał, chłód, będziemy przygotowani na różne zmiany klimatu. Jest to ważne, ponieważ w ciepłą i wilgotną pogodę skurcze powstają zdecydowanie częściej. Można również pracować nad mięśniami np.: poprzez skakanie. Wtedy będą one silniejsze, a bóle będą nas rzadziej dotyczyć.
Co zrobić, gdy podczas treningu poczuje się skurcz?
Wiele osób myśli, że pojawienie się skurczy podczas treningu oznacza jego zakończenie, nawet jeśli przed chwilą się zaczął. W takich przypadkach można jednak postępować inaczej. Przede wszystkim, jeśli poczujemy ból, należy się od razu zatrzymać. Jeśli zignorujemy ten sygnał, który wysyła nam organizm, możemy doprowadzić do poważnych kontuzji, których nie będzie się dało tak łatwo wyleczyć.
Gdy się już zatrzymaliśmy, należy zacząć głęboko i spokojnie oddychać nosem, a powietrze wypuszczać ustami. Później należy rozciągnąć napięty mięsień i go rozmasować. Gdy już to zrobimy należy uzupełnić płyny. To tych wszystkich czynnościach można kontynuować trening. Należy najpierw zacząć od marszu, a później powoli przyspieszać. Jeśli nadal będziemy odczuwać ból, należy przerwać trening i wybrać się do lekarza.
Częste skurcze trzeba leczyć
Jeśli często łapią nas bóle podczas uprawiania jakiejś aktywności, warto udać się do specjalisty. Zleci nam on badania, dzięki którym będzie można wykryć, dlaczego prześladuje nas skurcz podczas biegania. Nie można tego lekceważyć, ponieważ może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych czy kontuzji, które będą zdecydowanie nie na miejscu wśród maratończyków.
Najnowsze komentarze