Jak zacząć biegać i się nie zniechęcić?

Bieganie to doskonały sport dla początkujących sportowców i osób, które w łatwy sposób chcą uprawiać jakąś aktywność. Jednak często jest tak, że zaczynamy biegać, ale szybko się zniechęcamy. Co robić, aby było inaczej?

Jak zacząć biegać?

Czasami nie tylko brak chęci opóźnia rozpoczęcie przez nas regularnych treningów. Zazwyczaj jest to jednak niewiedza, którą zaraz pójdzie w zapomnienie. Jak więc zacząć biegać? Przede wszystkim warto stawiać sobie stopniowe cele. Jeśli nigdy wcześniej nie uprawialiśmy sportu, miejmy to na uwadze i nie nakazujmy sobie przebiegania od razu 10 kilometrów. Z całą pewnością to się nie uda. Dlatego postawmy sobie cel, który co jakiś czas będziemy zwiększać. Zacznijmy np.: od 4 kilometrów, a później zwiększajmy dystans, jeśli poczujemy, że to już ten moment.

Robienie czegoś na siłę może zniechęcić nas do dalszych aktywności. Na samym początku przygody z bieganiem warto zatroszczyć się o naszą technikę, czyli wyprostowana postawa, rozluźnione barki i głowa skierowana przed siebie. Nasz krok powinien być sprężysty i naturalny, nie może być za duży. Nasze ramiona powinny nadawać rytm całemu naszemu ciału. Jeśli przyzwyczaimy się do takiego biegania, sport będzie dla nas przyjemniejszy i będzie przynosić efekty.

Warto również pamiętać o rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu po nim. Dzięki temu zapobiegniemy zakwasom, które zdecydowanie zniechęcą nas do uprawiania tej aktywności. Warto określić, w które dni będziemy biegać. Jednak jeśli czujemy się źle albo coś nas boli, nie musimy rozpoczynać treningu. Może to spowodować nie tylko zniechęcenie, ale również gorsze samopoczucie.

jak biegać

Zadbaj o odpowiednią dietę

Początkujący biegacze nie zdają sobie sprawy, że niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Dzięki której będziemy mieć więcej energii na aktywność i będzie ona dla nas przyjemniejsza. Przed treningiem nie powinniśmy jeść tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Jednak warto dodać, że nie należy biegać od razu po jedzeniu. Należy odczekać od pół godziny do dwóch godzin, w zależności od tego, jak duży był posiłek przed chwilą. Należy również zapomnieć o niezdrowych posiłkach, które znacznie obciążają nasz organizm. Odpowiednia dieta jest kluczowa przy uprawianiu spotów. Po bieganiu należy zjeść bogaty w białko posiłek albo proteinową przekąskę.

Dlaczego warto biegać?

Aby nie zniechęcić się do treningów, warto pomyśleć również o efektach, jakie niesie uprawianie tego sportu. Dzięki niemu można zrzucić zbędne kilogramy. Jednak nie tylko osoby, chcące zmienić swoją sylwetkę, powinny zdecydować się na bieganie. Dzięki niemu poprawimy swoją kondycję i wytrzymałość, co pozytywnie wpłynie na inne aspekty naszego życia. Dodatkowo będziemy radośniejsi, ponieważ podczas treningów wydzielają się endorfiny, co zdecydowanie poprawi nasze funkcjonowanie. Bieganie pozwoli również radzić sobie ze stresem oraz poprawi stan naszego zdrowia.