Czy bieganie jest zdrowe?

Nie od dzisiaj wiadomo, że ruch to samo zdrowie. Wpływa on dobrze nie tylko na nasz stan zdrowia psychiczny, ale fizyczny. Jedną z dziedzin sportowych, którą warto uprawiać, jest bieganie. Dlaczego warto to robić i jakie korzyści płyną z biegania? Na te pytania zaraz odpowiemy.

Jakie korzyści daje bieganie?

Tak naprawdę bieganie daje wiele korzyści każdemu z nas. Dzięki niemu można spalić tkankę tłuszczową. Podczas uprawiania tej dyscypliny sportowej w ruchu są wszystkie nasze mięśnie, co powoduje, że spalany znacznie więcej kalorii. Bieganie pozwoli nam zdobyć piękną, smukłą sylwetkę, ale również zbudować mięśnie. Co ważne jest to doskonały sport dla początkujących. Dlaczego? Ponieważ nie wymaga od nas specjalistycznego sprzęty, wystarczą buty sportowe i dres.

Możemy go uprawiać wszędzie, nie trzeba wykupywać karnetu na siłownie, czy szukać trenera personalnego. Dlatego osoby, które zaczynają swoją przygodę ze spotem, powinny rozpocząć ją od biegania. Wtedy niewiele strać, jeśli jednak im się nie spodoba. Dodatkowo ta dyscyplina poprawia również zdrowie psychiczne. Gdy skończymy trening, staniemy się radośniejsi, ponieważ z naszego organizmu zaczną wydzielać się endorfiny. Nasze samopoczucie się poprawi, ale również pewność siebie i wiara w swoje możliwości.

bieganie

Ten sport zredukuje stres i pozwoli się odprężyć i zapomnieć o problemach. Bieganie poprawi również pracę naszego serca. Gdy regularnie będziemy trenować, przez narząd będzie przepływać więcej krwi. Przez to poprawią się naczynia krwionośne, zwiększy się rozmiar serca oraz zmniejszymy szansę na zachorowanie na miażdżycę oraz nadciśnienie.

Kiedy bieganie przestaje być zdrowe?

Sport jest bardzo zdrowy i daje wiele dobrego. Jednak są przypadki, kiedy zamiast poprawiać naszą kondycję i samopoczucie, będziemy je psuć. Dzieje się tak, gdy biegamy z przymusu. Za każdym razem musimy się zmuszać do treningu. Po nim nie czujemy się lepiej, a w zasadzie możemy odczuwać złość i przygnębienie. Warto pamiętać, że nie każda dyscyplina jest dla każdego. Może akurat bieganie nie jest nam pisane.

Wtedy nie warto się zmuszać, tylko po prostu poszukać innej dyscypliny, która sprawia nam przyjemność. Sport przestanie być zdrowy, kiedy wykonujemy go, gdy się źle czujemy. Chodzi tutaj o kontuzję, przeziębienie, a nawet chwilowo gorsze samopoczucie. Wtedy możemy sprawić, że nabawimy się innego problemu zdrowotnego, którego leczenie będzie bardzo wymagające i długotrwałe. Decydując się na regularne bieganie, musimy również ocenić nasze możliwości.

Warto ustalić, w jakie dni będziemy trenować i jaki pokonamy dystans. Lepiej zacząć od niewielu kilometrów, w szczególności jeśli wcześniej nie trenowaliśmy. Jeśli będziemy robić coś ponad nasze siły, szybko się zniechęcimy i możemy doznać kontuzji. Podczas uprawiania sportów należy pamiętać o umiarze i o tym, że robimy to po to, aby czuć się lepiej. Jeśli aktywność nas przytłacza może warto ją zmienić, na coś co będzie dla nas dobrą zabawą.