Wybieramy buty dla początkującego biegacza!

Bieganie uchodzi za sport, do którego nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu. Jednak rzeczą, o którą warto zadbać to odpowiednie obuwie. Dzięki nim nasze treningi będą bezpieczniejsze, a nam będzie się wygodniej ćwiczyć. Należy jednak wybrać odpowiednie obuwie. Jak to zrobić?

Na co zwrócić uwagę wybierając buty do biegania?

W sklepach sportowych możemy zauważyć wiele butów, które sprawdzą się do biegania. Jednak nie każde z nich będą dla nas odpowiednie. Przy wyborze butów nie warto kierować się poleceniami znajomych. Każdy z nas ma inne potrzeby. Obuwie, które sprawdziło się jednym, może nie nadawać się dla nas. W jaki sposób wybierać buty? Zacznijmy od naszej wagi. Im więcej ważymy, tym bardziej zamortyzowanych butów nam potrzeba. Ponieważ duża masa ciała sprawia, że jest większy nacisk i siła oddziaływania na  stawy i  mięśnie. Wtedy musimy poszukać butów, które będą posiadały odpowiednią amortyzację, czyli ilość i gęstości pianki. Im jest jej mniej w obuwiu, tym buty do biegania są słabszej jakości.

adidasy do biegania

Warto również dodać, że pianka z czasem może stawać się coraz mniej sprężysta. Ten proces jest zdecydowanie szybszy u osób większej wagi. Jednak im lepsza jest amortyzacja, tym większa jest cena produktu. Dlatego jako początkujący, powinniśmy wybrać buty w dobrej cenie, bo przecież może się okazać, że ten sport nie jest dla nas. Podczas wybierania odpowiedniego obuwia do biegania warto kierować się również, tym jak długie będą nasze treningi. Czyli ile kilometrów będziemy chcieli przebiec i w jakiej częstotliwości. Im częściej będziemy ćwiczyć, tym buty będą się szybciej zużywać.

Jeśli chcemy trenować kilka razy w tygodniu, lepiej wybrać droższy model z lepszą amortyzacją. W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni szybko zakupić nowe buty dobiegania. Kolejną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę to podłoże, na jakim będziemy biegać. Jeśli chcemy biegać w mieście po chodnikach, należy wybrać inne buty niż jeśli uprawiamy sport w lesie. Kiedy będziemy pamiętać, o tych powyższych czynnikach, zakupienie butów do biegania będzie zdecydowanie łatwiejsze.

 

Jaki model butów wybrać?

Powyżej podaliśmy wam wytyczne wobec, których powinniście się kierować przy zakupie butów. Jednak zaczynając swoją przygodę z tym sportem, możecie nie wiedzieć, czego dokładnie wam potrzeba. Wtedy warto mieć na uwadze amortyzację, o której tak często wcześniej mówiliśmy, oraz cenę. Jeśli okaże się, że jednak nie chcemy biegać, bo to nie jest sport dla nas, to nasze drogie obuwie będzie leżeć w szafie, a my bezsensownie wydaliśmy pieniądze.

Dodatkowo rozpoczynając przygodę z bieganiem, warto udać się do sklepu, w którym pracują profesjonaliści i będą mogli nam pomóc dobrać odpowiednie obuwie. Wtedy specjalista podpowie nam, czy pozycja, o której myślimy, jest dobrym wyborem. Warto jeszcze dodać, że podczas naszej przygody z bieganiem, będziemy wiele razy zmieniać obuwie, w poszukiwaniu czegoś lepszego. Jeśli po jakimś czasie zdecydujemy się zmienić sprzęt, nie ma się czym przejmować, jest to całkowicie normalne.