Oddychanie jest niezwykle ważne w życiu każdego z nas, chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, bo jest to proces, nad którym nie mamy kontroli. Właśnie dzięki ćwiczeniom na mięśnie oddechowe możemy to zmienić.
Czym są mięśnie oddechowe?
Mięśnie oddechowa to, jak można się domyślić, mięśnie, które biorą udział w procesie oddychania. Bez nich nie da się tego wykonywać. Wyróżnia się ich dwa rodzaje: mięśnie wydechowe oraz mięśnie wdechowe. Powiedzmy najpierw o tym, jakie to są mięśnie oddechowe. Wyróżnia się przeponę oraz mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne. Dalej należy rozróżniać mięśnie ze względu na to, przy jakiej czynności biorą udział. Mięśnie, których używa się przy wdechu:
- prostownikiem grzbietu,
- czworobocznymi (górna część) piersiowymi mniejszymi,
- najszerszym grzbietu,
- zębatym przednim,
- zębatym tylnym górnym,
- dźwigaczem łopatki,
- mięśniami pochyłymi,
- równoległobocznymi,
- mostkowo – obojczykowo – sutkowymi,
Przy wydechu pracują mięśnie:
- najszerszy grzbietu,
- prosty brzucha,
- poprzeczny klatki piersiowej,
- czworoboczny lędźwi,
- zębaty przedni,
- zębaty tylny dolny,
- skośne brzucha zewnętrzne i wewnętrzne,
- poprzeczny brzucha.
Mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne odpowiadają za unoszenie żeber, więc są to mięśnie wdechowe. Mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne opuszczają żebra, więc są to mięśnie wydechowe. Może się wydawać, że proces oddychania jest bardzo skomplikowany, skoro aż tak wiele elementów naszego ciała bierze w nim udział. W rzeczywistości nie jest to trudny proces, jednak jest niezmiernie ważny, dlatego warto wykonywać ćwiczenia na mięśnie oddechowe.
Jakie wykonywać ćwiczenia mięśni oddechowych?
Ćwiczenia mięśni oddechowych są niezmiernie ważne, dlatego każdy z nas powinien poświęcić każdego dnia chociaż chwilę, aby o nie zadbać. Aby zacząć to robić przyjrzyjmy się wzorcowi oddychania. Co ważne, składa się na niego kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest częstotliwość oddechów,czyli ilość oddechów, która przypada na minutę. Ważne jest również tempo oddechu, czyli odstępy pomiędzy oddechami.
Warto również zwrócić uwagę, ile czasu zajmuje nam wydech, a ile wdech. Istotne są również ruchy naszej klatki piersiowej, które wykonuje się podczas oddychania, zaangażowanie pomocniczych mięśni oddechowych oraz rodzaj naszego oddechu, czy jest on przez nos, czy przez usta. To, jakie ćwiczenia mięśni oddechowych należy wykonywać, zależy od celu jaki sobie postawiliśmy. Kiedy chcemy robić to po to, by łatwiej było nam ćwiczyć jogę lub pilates, warto zastanowić się nad ćwiczeniami medytacyjnymi, które pogłębiają świadomość naszego oddechu.
Jeśli naszym celem jest zwiększenie możliwości naszego organizmu np.: podczas treningów wytrzymałościowych. Wtedy trzeba będzie połączyć ćwiczenia oddechu z ruchem konkretnych części ciała. Najważniejsze jest kontrolowanie naszego oddechu i świadomość o nim. Warto również zmienić sposób oddychania, aby wykonywać to przeponą.
Najnowsze komentarze